# WIDGETS ON header
Connect with us

Snake River Valley Awards

Vote Now For Your Local Winter Athletes – SRV Awards

The time is now. We’ve heard you, we’ve got your nominations, and now it’s time to VOTE on the local athletes who worked their butts off all season long. – Final Voting ends March 22nd.

We had 50 Athletes Nominated for the SRV Winter Awards with over 150+ Submissions! Thank you to those who participated.

Voting has ended. Stay up to date with the SRV Awards by following us on social media @FLOWWNETWORK 🙂 – We had over 10,000 Votes this year! Thank you.


Boys Basketball

Lukas Hall (Homedale) – Rookie of the Year Nominee: Lukas Hall from Homedale High School has showcased remarkable talent and potential on the court, earning his nomination for Rookie of the Year with consistent standout performances throughout the season.

Andres Garcia (Homedale) – Sportsmanship Nominee: Andres Garcia of Homedale High School exemplifies the true spirit of sportsmanship, displaying integrity, respect, and fair play both on and off the basketball court, earning him a well-deserved nomination in this category.

Owen Funke (Weiser) – Rookie of the Year Nominee: Owen Funke of Weiser High School has made an immediate impact in his debut season, demonstrating exceptional skill and promise on the basketball court, earning him recognition as a nominee for Rookie of the Year.

Josh Mizar (Weiser) – MVP Nominee: Josh Mizar of Weiser High School has consistently led his team with outstanding performance and leadership, making him a standout candidate for the prestigious MVP award in recognition of his exceptional contributions to his team’s success.

Michael Ocampo (Payette) – Clutch Performer, MVP, Top Scorer, Rookie of the Year Nominee: Michael Ocampo of Payette High School has showcased versatility and excellence on the basketball court, earning nominations for Clutch Performer, MVP, and Top Scorer, reflecting his significant impact on the game.

Kolin Cook (Weiser) – Defensive Player of the Year, Sharpshooter, MVP, Clutch Performer Nominee: Kolin Cook of Weiser High School has demonstrated exceptional skills both defensively and offensively, earning multiple nominations including Defensive Player of the Year, Sharpshooter, MVP, and Clutch Performer, showcasing his all-around prowess on the court.

Angel Nolasco (Homedale) – Defensive Player of the Year Nominee: Angel Nolasco of Homedale High School has been a defensive stalwart for his team throughout the season, earning him a nomination for Defensive Player of the Year with his exceptional defensive contributions.

Josh Sorensen (McCall) – Defensive Player of the Year Nominee: Josh Sorensen from McCall High School has consistently demonstrated exceptional defensive skills, earning him a nomination for Defensive Player of the Year for his crucial role in his team’s defensive efforts.

Brody Watson (Fruitland) – MVP Nominee: Brody Watson of Fruitland High School has consistently been a dominant force on the basketball court, leading his team with outstanding performance and earning a well-deserved nomination for MVP.

Sam Penny (McCall) – MVP Nominee: Sam Penny from McCall High School has been instrumental in his team’s success, consistently delivering standout performances and leadership, making him a deserving nominee for MVP honors.

Jack Shirts (Weiser) – MVP Nominee: Jack Shirts of Weiser High School has been a key contributor to his team’s success, displaying exceptional skill and leadership on the court, earning him a nomination for MVP recognition.

Peyton Johnson (Parma) – Clutch Performer Nominee: Peyton Johnson of Parma High School has consistently delivered under pressure situations, making crucial plays and shots in critical moments of the game, earning him a nomination for Clutch Performer.

Landon Warner (Payette) – Defensive Player of the Year Nominee: Landon Warner of Payette High School has been a defensive standout for his team, earning him a nomination for Defensive Player of the Year for his outstanding defensive efforts.

Rylie Nunez (Payette) – Sportsmanship Nominee: Rylie Nunez from Payette High School has consistently displayed exemplary sportsmanship and leadership both on and off the court, earning him a nomination in the Sportsmanship category.

Danny Lomeli (Homedale) – Clutch Performer Nominee: Danny Lomeli of Homedale High School has demonstrated a knack for delivering in clutch moments, making him a nominee for the Clutch Performer award for his ability to rise to the occasion when it matters most.

McCoy Swallow (Homedale) – Sharpshooter Nominee: McCoy Swallow of Homedale High School has showcased exceptional accuracy from beyond the arc, earning him a nomination for the Sharpshooter award for his consistent three-point shooting.

Titus Vidlak (Fruitland) – Rookie of the Year Nominee: Titus Vidlak from Fruitland High School has shown immense potential and skill in his debut season, earning him a nomination for Rookie of the Year for his impressive performances on the court.

Luke Henry (Homedale) – Top Scorer Nominee: Luke Henry of Homedale High School has consistently been a prolific scorer for his team, earning him a nomination for Top Scorer for his ability to put up points in abundance.

Keaton Sorenson (Homedale) – Sharpshooter Nominee: Keaton Sorenson from Homedale High School has demonstrated exceptional accuracy from long range, earning him a nomination for the Sharpshooter award for his consistent three-point shooting prowess.


Girls Basketball

Kendall Rynearson (Weiser) – Clutch Performer, MVP Nominee: Kendall Rynearson from Weiser High School has consistently delivered in critical moments and led her team with exceptional performance, earning her nominations for both Clutch Performer and MVP.

Tiana Sorenson (Homedale) – Rookie of the Year Nominee: Tiana Sorenson of Homedale High School has made an immediate impact in her first year of varsity play, showcasing talent and potential beyond her years, earning her a nomination for Rookie of the Year.

Kailee Lerew (Weiser) – Defensive Player of the Year, MVP Nominee: Kailee Lerew of Weiser High School has been a defensive stalwart while also making significant contributions on the offensive end, earning her nominations for Defensive Player of the Year and MVP.

Rylie Calkins (Parma) – Top Scorer Nominee: Rylie Calkins from Parma High School has consistently been a scoring machine for her team, leading the conference in points per game and earning her a nomination for Top Scorer.

Sidney Jackson (Parma) – MVP Nominee: Sidney Jackson of Parma High School has been instrumental in her team’s success, leading with exceptional performance and leadership, earning her a nomination for MVP.

Olivia Asumendi (Homedale) – MVP, Sportsmanship Nominee: Olivia Asumendi of Homedale High School has not only been a standout performer on the court but has also displayed outstanding sportsmanship and leadership, earning her nominations for both MVP and Sportsmanship.

Briyer Howell (Fruitland) – MVP Nominee: Briyer Howell from Fruitland High School has consistently been a dominant force on the basketball court, leading her team with exceptional performance and earning her a nomination for MVP.

Lucia Walker (Payette) – Sportsmanship Nominee: Lucia Walker of Payette High School has consistently displayed exemplary sportsmanship and leadership both on and off the court, earning her a nomination in the Sportsmanship category.


Wrestling

Audrey Deleon (Weiser) – Pin King/Queen Nominee: Audrey Deleon from Weiser High School has shown exceptional skill in securing pins on the wrestling mat, earning her a nomination for Pin King/Queen.

Quinn Hood (Fruitland) – Pin King/Queen, Most Valuable Wrestler Nominee: Quinn Hood of Fruitland High School has not only demonstrated prowess in pinning opponents but has also been a standout performer overall, earning nominations for Pin King/Queen and Most Valuable Wrestler.

Kaden Mackenzie (Fruitland) – Most Valuable Wrestler Nominee: Kaden Mackenzie from Fruitland High School has been a dominant force on the wrestling mat, leading his team with outstanding performance and earning him a nomination for Most Valuable Wrestler.

Kiana Dullanty (Fruitland) – Pin King/Queen Nominee: Kiana Dullanty of Fruitland High School has displayed exceptional skill in securing pins throughout the season, earning her a nomination for Pin King/Queen.

Georgie Rodriguez (Fruitland) – Most Improved Wrestler Nominee: Georgie Rodriguez from Fruitland High School has shown significant improvement and dedication on the wrestling mat, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.

Kash Cobb (Weiser) – Most Valuable Wrestler, Outstanding Wrestler Nominee: Kash Cobb from Weiser High School has not only been the most valuable wrestler on his team but has also stood out as one of the best in the conference, earning nominations for Most Valuable Wrestler and Outstanding Wrestler, with a state championship win to his name.

Cale Brassfield (Weiser) – Most Improved Wrestler Nominee: Cale Brassfield of Weiser High School has demonstrated remarkable improvement and dedication to the sport of wrestling, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.

Luke Sarich (Weiser) – Outstanding Wrestler Nominee: Luke Sarich from Weiser High School has consistently demonstrated exceptional skill and determination on the wrestling mat, earning him a nomination for Outstanding Wrestler.

Austin Ashley (Weiser) – Most Improved Wrestler Nominee: Austin Ashley of Weiser High School has shown significant improvement and dedication to the sport of wrestling, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.

Eric Ramirez (Weiser) – Most Improved Wrestler Nominee: Eric Ramirez from Weiser High School has shown impressive improvement and dedication on the wrestling mat, particularly notable for his performance as a freshman, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.

Kellen Eckhart (Fruitland) – Most Improved Wrestler Nominee: Kellen Eckhart from Fruitland High School has shown significant improvement and dedication on the wrestling mat, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.

Jesus Rodriguez (Payette) – Most Improved Wrestler Nominee: Jesus Rodriguez from Payette High School has demonstrated notable improvement and dedication on the wrestling mat, earning him a nomination for Most Improved Wrestler.


Cheer Individual

Lilly Janicek (Weiser, Senior) – Team Spirit, Leadership Nominee: Lilly Janicek, a senior from Weiser High School, embodies the true essence of team spirit and leadership, constantly uplifting and motivating her teammates both on and off the field, creating a positive and cohesive team environment.

Avery Palmer (Weiser, Freshman) – Technique Excellence, Team Spirit Nominee: Avery Palmer, a freshman from Weiser High School, impresses with her impeccable technique and unwavering team spirit, setting a high standard for her peers and contributing positively to the team dynamic.

Aryssa Aburto (Weiser, Senior) – Leadership, Team Spirit Nominee: Aryssa Aburto, a senior from Weiser High School, leads by example with her exceptional leadership skills and unwavering commitment to fostering a supportive and inclusive team culture, inspiring her teammates to strive for excellence both on and off the sidelines.

Kiana Olvera (Weiser, Senior) – Leadership, Technique Excellence Nominee: Kiana Olvera, a senior from Weiser High School, demonstrates outstanding leadership qualities while also showcasing impeccable technique, serving as a role model for her teammates and contributing significantly to the team’s success.

Abagale Hall (Homedale, Senior) – Leadership Nominee: Abagale Hall, a senior from Homedale High School, leads with grace and dedication, consistently going above and beyond to support her team and foster a positive team culture, earning her recognition for her exceptional leadership skills.

Fiorella Hernandez (Parma, Senior) – Team Spirit Nominee: Fiorella Hernandez, a senior from Parma High School, radiates infectious team spirit, constantly encouraging her teammates and embodying the true essence of camaraderie and unity within the squad.

Terrance Farris (Homedale, Senior) – Technique Excellence Nominee: Terrance Farris, a senior from Homedale High School, impresses with his outstanding technique and dedication to perfection, setting a high standard for his teammates and contributing to the team’s overall performance.

Tatum Clary (Weiser, Junior) – Leadership Nominee: Tatum Clary, a junior from Weiser High School, demonstrates exceptional leadership qualities, providing guidance and support to her teammates while leading by example both on and off the field, earning her recognition as a nominee for outstanding leadership.

Rose Larsen (Fruitland, Junior) – Technique Excellence Nominee: Rose Larsen, a junior from Fruitland High School, showcases exceptional technique and precision in her performances, demonstrating a commitment to excellence that inspires her teammates and contributes to the overall success of the squad.

Leeanna Bowden (Fruitland, Freshman) – Team Spirit Nominee: Leeanna Bowden, a freshman from Fruitland High School, brings infectious enthusiasm and energy to the team, fostering a positive and supportive team spirit that uplifts her teammates and enhances the overall team dynamic.

Gracie Swope (Fruitland, Senior) – Leadership Nominee: Gracie Swope, a senior from Fruitland High School, leads with passion and dedication, consistently motivating her teammates to perform at their best and serving as a positive role model both on and off the sidelines, earning her recognition for her exceptional leadership skills.


Voting has ended. Stay up to date with the SRV Awards by following us on social media @FLOWWNETWORK 🙂

2 Comments

2 Comments

  1. Colleen DeLeon

    March 19, 2024 at 2:38 am

    This is great for the athletes

  2. Colleen DeLeon

    March 19, 2024 at 2:39 am

    This is great for the athletes good luck to them all

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Must See

More in Snake River Valley Awards

FLOWW Network

FREE
VIEW